Päätöstiedote

Kunnanhallituksen 16.4.2025 päätöstiedote

Kunnanhallitus kokoontui keskiviikkona käsittelemään muun muassa jätehuollon asioita ja Louhikosken patoon liittyvää hanketta.

Kunnanhallitus määräsi kunnan edustajaksi Kainuun jätehuollon kuntayhtymän yhtymäkokoukseen Jouko Korhosen. Kunnanhallitus suhtautui myönteisesti perussopimuksen päivittämiselle Kainuun jätehuollon kuntayhtymän hallituksen jäsenten määrästä.

Tipasojan osakaskunta hakee vesilain mukaista lupaa Louhikosken padon purkamiselle, kosken kalataloudelliselle kunnostukselle sekä rauettamista. Louhikosken pato on aikoinaan rakennettu ja laillistettu rannalla sijainnutta myllyä ja sähkövoimalaa varten. Hakemuksen mukaan pato tullaan purkamaan maa- ja kalliopohjaan saakka siten, että betoniset reunapilarit jätetään muistuttamaan paikan historiasta. Patoon muodostuu 15 m2 leveä aukko, joka mahdollistaa kalojen vaellusyhteyden Sotkamon reitin vesiin. Kunnostus toteutetaan luonnonmukaisen vesirakentamisen periaatteiden mukaisesti rakentamalla suojakivikkoja, kutusoraikkoja sekä käyttämällä suuria kiviä virtaa ohjaavina sekä vettä patoavina rakenteina. Tipasjoen koskireitti on tärkeä virtavesi taimenen ja harjuskantojen suojelun kannalta. Suunnitelman mukaan hankkeen vaikutukset veden laatuun jäävät vähäisiksi eikä kiintoaineen kulkeutumista uomaan ole odotettavissa.

Sotkamon kunta toteaa lausunnossaan, että taimenkannan vahvistuminen kalataloudellisten kunnostusten ja padon purkamisen myötä parantaa paikallisten virkistyskäyttömahdollisuuksia sekä edistää Sotkamon kalatalousalueen käyttö- ja hoitosuunnitelman tavoitteiden saavuttamista. Vesistöjen hyvä tila ja monimuotoisuus vahvistaa myös pidemmällä aikavälillä kalastus- ja luontomatkailua alueella. Sotkamon kunta näkee positiivisena asiana hankkeen toteutumisen matkailun vetovoiman ja virkistyskäytön kannalta. Positiivinen kehitys luonto- ja kalastusmatkailussa mahdollistaa uusien palveluyritysten syntymistä toimialalle ja vahvistaa olemassa olevaa toimintaa. Kalataloudellisen kunnostuksen vaikutuksia olisi hyvä seurata esimerkiksi koekalastuksin, jotta nähdään hankkeen vaikuttavuus tulevina vuosina.

Lisäksi kunnanhallitus hyväksyi Vuokatinhovintien varren asemakaavan ja esitti sen edelleen kunnanvaltuustolle hyväksyttäväksi. Valtuustoaloite suosituksista älylaitteiden käyttöön ruutuajan vähentämiseksi lähetettiin sivistyksen toimialalle valmisteltavaksi. Kunnanhallitus päätti palkattomien vapaiden myöntämisestä toisen työantajan palvelukseen siirryttäessä.

Lisätietoja

Kilpeläinen Mika

Kunnanjohtaja

Kunnan yleisjohtaminen ja elinkeinopolitiikka